Dixit – era gier planszowych

W dzisiejszych czasach, granie w gry jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również stanowi istotny element rozwoju osobistego. Coraz powszechniejsze są spotkania towarzyskie przy „planszówkach”. Jako że również niejednokrotnie miałem możliwość pograć w gry w gronie znajomych, wtrącę swoje przysłowiowe 3 grosze.

Zacznijmy od gry, która w ostatnim czasie jest prawdziwym hitem. Mowa tu o Dixit. Aby rozpocząć partię, niezbędne są co najmniej trzy osoby. Reguły gry są dosyć proste. Wszystko opiera się na skojarzeniach związanych z kartami. Narrator, czyli osoba rozpoczynająca rundę, wybiera jedną kartę spośród swojej tali, do której ustala hasło. Pozostali gracze, patrząc w swoje karty, również muszą wytypować takie, które według nich, pasują do narzuconego wcześniej przez narratora słowa. Wytypowane karty przekazujemy anonimowo. Całość tasujemy i odwracamy, wykładając kolejno obok siebie. To właśnie w tym momencie rozpoczyna się prawdziwa zabawa. Spośród wszystkich wyłożonych kart, tych naszych i narratora, musimy wytypować kartę wyjściową, czyli tą, na podstawie której powstało hasło. Jednym słowem – odszukujemy kartę narratora. Kiedy jesteśmy gotowi, na specjalnych kartach, obstawiamy numerek wybranej karty i czekamy na odpowiedź. Jeśli jest poprawna, wykonujemy krok w kierunku wygranej.

Tak mniej więcej wygląda zabawa. Dixit to ciekawa gra, wymaga ogromnej kreatywności oraz spostrzegawczości. Dobrze znając przeciwnika, można podążać za jego sposobem myślenia. Najważniejsze jest, że podczas gry nie można się nudzić. Nawet gdy po raz piąty widzisz tę samą kartę, nagle Twój mózg, podpowiada Ci coś zupełnie nowego, odmiennego.

Wiadomo, że kiedy gramy np. w 5 osób, zabawa będzie jeszcze ciekawsza. Ile osób, tyle pomysłów, a zgadywać trzeba. Tu nie ma rywalizacji i pogoni za wygraną, tu liczy się miło spędzony czas. Zagraj w Dixit, a zaskoczysz nie tylko znajomych ale i samego siebie.