Skąd wzięła się popularność serii Grand Theft Auto?

gra gta

Gry z serii Grand Theft Auto stały się prawdziwym fenomenem i nie bez powodu sprzedaż kolejnych części cyklu tworzonego przez Rockstar Games stale rośnie. Zainteresowani mogą myśleć, skąd wzięła się ta popularność, gdyż pozornie jest to gra, w której przez godziny możemy poznawać wszystkie zakamarki mapy i tak naprawdę… robić nic! Dziś zastanowimy się nad aspektami tej serii, które przyczyniły się do tak wysokich wyników sprzedaży i równie dużych ilości fanów!

Niegrzeczna zabawa

Pierwszym czynnikiem, który bez wątpliwości miał swój wpływ, jest możliwość „zabawy w gangstera”. Kto z nas chociaż raz nie miał ochoty poczuć się nawet raz jak wyjęty spod prawa bandyta, który ma za nic wszystkie paragrafy prawne. Kradzieże samochodów, zabójstwa na zlecenie, transakcje narkotykowe czy inne drobnostki życia gangsterskiego są na wyciągnięcie naszej ręki! Walka z wymiarem prawa wzbudza wiele emocji, za które w „prawdziwym życiu” moglibyśmy otrzymać bardzo długą karę od sądu!

kontroler xbox

Mnogość nawiązać

Nie sposób nie wspomnieć o wszelakich nawiązaniach do szeroko pojętej popkultury, inspirowanych najróżniejszymi filmami i innymi grami. Kto przecież nie pamięta Grand Theft Auto: Vice City i ogromu nawiązań i zapożyczeń do klasyki lat osiemdziesiątych takich jak serial Miami Vice czy klasyki kina pokroju Człowieka z Blizną, czy Życie Carlita? A co z aluzjami do filmów o włoskiej mafii zawartych w Grand Theft Auto: Liberty City Stories? Tak naprawdę to an przestrzeni lat pojawiło się tak wiele różnych smaczków, że nie sposób ich wymienić w jednym artykule. Jednak uważamy, że to właśnie one pomogły wynieść markę Grand Theft Auto na taki poziom.

klawiatura komputera

Kontrowersja

Tym, co nieodzownie łączy się z grami z tej serii, jest masa kontrowersji związanych zarówno z samą rozgrywką, jak i całą otoczką. Na pewno zdarzyło się Wam słyszeć o tym, jak kolejni politycy czy dziennikarze starają się przekonać całość fanów, że gry są zbyt realistyczne i propagują niepotrzebną przemoc i przestępczość. Rockstar Games dość łatwo odpiera te zarzuty, tłumacząc się tym, że jest to tylko forma rozrywki. Jednak dobrze wiemy, że zakazany owoc smakuje najlepiej!

Podsumowanie

Seria Grand Theft Auto to znacznie więcej niż kolejny zestaw gier. Jest to forma bardzo specyficznej zabawy, przepełnionej nawiązaniami do popkultury, autoironii i satyry współczesnego społeczeństwa. Nie zanosi się na to, aby przy odnoszonych sukcesach deweloper zaprzestał produkcji no i abyśmy my nie chcieli już grac w te gry! To nieuniknione!