Xbox czy PlayStation?

xbox kontra playstation

Od wielu lat mamy do czynienia z prawdziwą wojną, pomiędzy miłośnikami konsol produkowanych przez japońskie Sony oraz amerykańskie przedsiębiorstwo należące do Billa Gatesa, czyli Microsoft. Nie inaczej jest z najnowszą generacją tych urządzeń, w której skład wchodzą PlayStation 4 oraz Xbox One. Pomijając samą kwestię tak zwanych „exclusive’ów”, czyli gier dostępnych wyłącznie dla konkretnego systemu, to wciąż sporo z gier można kupić na obie konsole. Jednak wciąż powstaje pytanie – która z nich jest lepsza?

Wyposażenie konsoli

Zaczniemy od samych walorów technicznych obydwóch urządzeń. Oba z nich korzystają z napędu Blu-Ray, który jest dziś standardowym wyjściem. Głównie wynika to z tego, że same gry to ogromna ilość danych i niemożliwym byłoby wciśnięcie ich na płytę DVD. Poza tym wykorzystują one standardowe dyski HDD, które możemy spotkać w naszych laptopach. Niestety, gdybyśmy chcieli samodzielnie zamontować kolejny z nich w Xbox One, to łączyłoby się to z zerwaniem gwarancji. W PlayStation 4 jest to bardzo proste, a co więcej, ma ono znacznie wydajniejszy układ graficzny.

kontroler xbox

Kontrolery

Jeżeli chodzi o kontrolery, to wszystko rozbija się tutaj o wygodę i czas działania, gdyż są one całkowicie bezprzewodowe. DualShock 4 jest znacznie lżejszy i posiada dużo nowych funkcji, takie jak panel dotykowy, który zastąpił dobrze znane graczom poprzednich generacji przyciski „start” i „select” oraz głośnik, sprawiający, że rozgrywka jest jeszcze ciekawsza. Niestety, jego czas pracy wynosi około 6-8 godzin, po czym musimy czekać blisko 2 godziny, aby w pełni go naładować. Nie ma takich problemów w przypadku Xbox-owego pada, który wprawdzie jest zasilany poprzez baterie AA, jednak gdy nie mamy w domu takowych, wciąż możemy grac bez baterii, a wystarczy połączyć kontroler do konsoli przy pomocy kabla USB.

kontroler playstation
Podsumowanie

Mimo tego, że dziś omówiliśmy czysto techniczne kwestie na temat konsol, to tak naprawdę najważniejsze pozostają nasze preferencje. Każda z nich ma swoje wady i zalety, takie jak atrakcyjny wygląd czy wygoda samego kontrolera. Wybierzcie to, co was kręci i na co możecie sobie pozwolić!